ULTRAZVUKOVÉ VYŠETRENIE DETSKÝCH BEDROVÝCH KĹBOV
Ultrazvukové vyšetrenie bedrových kĺbov je jedným z prvých vyšetrení dieťaťa. Ide o preventívne screeningové vyšetrenie zamerané na skorú diagnostiku dysplázie bedrových kĺbov. Dysplázia bedrového kĺbu /DDH – Developmental Dysplasia of the Hip/ je vývojová porucha, pri ktorej dochádza k chybnému vývoju jamky a hlavy stehnovej kosti v bedrovom kĺbe.
Ortopedické vyšetrenie bedrových kĺbov zahŕňajúce aj ultrazvukové vyšetrenie musí novorodenec absolvovať najneskôr v 4. týždni života.
Vyšetrenia detských bedrových kĺbov vykonávame vždy vo štvrtok od 8:00 do 10:00hod. na ortopedickej ambulancii na Bezručovej 8 (budova Farmakolu).
Na vyšetrenie NIE JE potrebné sa objednávať.
K vyšetreniu je potrebné priniesť preukaz poistenca dieťaťa. V prípade, že ide o prvé vyšetrenie a dieťa ešte nemá vydaný preukaz poistenca, je potrebné priniesť preukaz poistenca matky a výmenný lístok od detského lekára. Ku kontrolnému USG vyšetreniu, prineste prosím so sebou aj predchádzajúce USG nálezy.
Ultrazvukové vyšetrenie bedrových kĺbov je neinvazívne a nebolestivé vyšetrenie, ktoré trvá niekoľko minút. Ultrazvukové vyšetrenie žiadnym spôsobom nepoškodzuje detský organizmus a pomôže odhaliť skryté vývojové vady bedrových kĺbov. Pred vyšetrením nie je potrebná žiadna špeciálna príprava dieťaťa. Lekár na základe odobratej anamnézy zhodnotí rizikové faktory pre vznik DDH. Pri samotnom vyšetrení sa hodnotí pohyblivosť a stabilita bedrových kĺbov a následne sa bedrové kĺby vyšetrujú ultrazvukom. Na základe vykonaného vyšetrenia Vám lekár odporučí ďalší vhodný postup. Napríklad špeciálne balenie bábätka a ďalšie kontroly.
Ak je pri USG vyšetrení bedrových kĺbov u dieťaťa zistený normálny nález, je pre ďalší správny vývoj kĺbov vhodná poloha v ľahkej abdukcii (s nožičkami od seba). Odporúčame preto dbať na správny spôsob zabalenia a oblečenia dieťaťa, aby bol možný pohyb nožičiek (kolienok) pred seba a do boku (tzv. žabia poloha). Oblečenie má byť dostatočne voľné a nesmie obmedzovať pohyb v bedrových kĺboch.
V žiadnom prípade nie je správne baliť deti s vystretými nožičkami
pri sebe – v addukcii!!!
V prípade patologického-abnormálneho nálezu liečbu DDH indikuje a vykonáva ortopéd. Cieľom liečby je obnoviť anatomickú integritu /správne postavenie hlavy stehnovej kosti v jamke/ a funkciu bedrového kĺbu v reponovanom postavení až do jeho stabilizácie. K tomuto účelu sa používajú rôzne ortopedické pomôcky napr. Frejková perinka, Pavlikové remence, Tubingenové či Lorachové ortézy. Odborné usmernenie MZ SR definuje, ktoré kĺby možno liečiť konzervatívne a kde je potrebné postupovať operačne. Operačná liečba zahŕňa otvorenú repozíciu bedrového kĺbu, korekčné osteotómie femuru, osteotómie panvy, acetabuloplastiky až po implantácie umelých kĺbov vo vyššom veku.
ORTOPEDICKÁ AMBULANCIA
Je špecializované pracovisko, ktorého náplňou práce je diagnostika a liečba pacientov s ortopedickým ochorením, posudková činnosť a spolupráca s ústavnými zdravotníckymi zariadeniami v odbore ortopédia a ortopedická protetika.
DENZITOMETRIA
Denzitometria je štandardné diagnostické vyšetrenie na meranie hustoty kostnej hmoty. Pomocou vyšetrenia denzitometrom je možné zistiť diagnózu osteoporózy i stupeň rednutia kosti a následne odporučiť vhodnú liečbu
FYZIOTERAPIA
Fyzioterapia je nelekársky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch pohybového aparátu. Je jednou z oblastí rehabilitácie. Využíva v liečbe špeciálne manuálne postupy a fyzikálnu terapiu či kinesioterapiu.
USG novorodencov
Ultrazvukové vyšetrenie detských bedrových kĺbov je preventívne screeningové vyšetrenie zamerané na skorú diagnostiku dysplázie bedrových kĺbov. Toto vyšetrenie musí absolvovať každý novorodenec najneskôr v 4. týždni života.
Ozononoterapia
Ozonoterapia patrí medzi moderné regeneračné a revitalizačné bunkové terapie. Vďaka tomu, že liečba ozónom nemá vedľajšie ani kumulatívne účinky pri podaní iných liekov, je ideálnym doplnkom štandardnej medicíny.
PODOSKOPICKÉ VYŠETRENIE
Podoskopické vyšetrenie je zamerané na odhalenie a posúdenie závažnosti rôznych deformít nôh. Na základe tohto vyšetrenia možno odporučiť ďalšiu liečbu ako napríklad predpísať ortopedické vložky, či ortopedickú obuv.
JEDNODŇOVÁ CHIRURGIA
V rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti sa vykonávajú jednoduché operačné výkony u pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje pobyt na lôžku menej ako 24 hodín. Súčasťou je aj pooperačná starostlivosť.
INFÚZNA LIEČBA
Infúzny spôsob liečby je možné využiť pri akútnych a chronických ochoreniach pohybového aparátu - chrbtice, kĺbov, svalov, pri poruchách imunity, poruchách prekrvenia končatín, pri únavovom syndróme a po úrazoch.