Podoskopicke vyšetrenie
Podoskop je prístroj, ktorý sa používa na vizuálne hodnotenie plosky nohy. Pozostáva zo sklenenej dosky a integrovaného zrkadla. Sklenená doska je vysoko odolná a optimálne vedie polarizované svetlo. Týmto vyšetrením je možné odhaliť niektoré deformity nôh /najmä pozdĺžne a priečne plochonožie/ a posúdiť ich závažnosť, a na základe toho odporučiť ďalšiu liečbu, napr. predpísať vhodné ortopedické vložky, či ortopedickú obuv.
Pacient sa pri vyšetrení postaví na sklenenú dosku, a keď sa chodidlá dotknú špeciálne osvetleného povrchu prístroja, vzniká na jeho spodnej strane charakteristický snímok.
Z plosiek nôh stojacich na sklenenej doske je možné odčítať veľkosť kontaktných plôch oboch chodidiel. Orientačne sa hodnotí aj rozloženie tlaku na chodidlách v stoji. Zdravá noha sa opiera o podložku v troch miestach – v mieste hlavičky I. metatarzálnej kosti, malíčkovej metatarzálnej kosti a v oblasti pätovej kosti. Medzi týmito bodmi sa formujú dve klenby chodidla – priečna a pozdĺžna.
Dôvody poklesu klenby nohy:
- genetická predispozícia
- úraz /zlomeniny drobných kostí nohy, poškodenie kĺbov nohy/
- nadváha
- nesprávna životospráva, nedostatok fyzickej aktivity
- hormonálne zmeny /vplyv estrogénov na vyššiu elasticitu väzivového tkaniva/
U detí je plochá noha do cca 3 rokov veku normálny jav a klenbu nohy nie je možné do tohto veku hodnotiť. Vnútornú plochu chodidla totiž vypĺňa tukový vankúšik, a preto odtlačok nohy u malých detí má odlišný tvar v porovnaní s otlačkom nohy zdravého dospelého jedinca. Postupným vývojom a rastom svalov a väzov celej dolnej končatiny nadobúda klenba nohy typický tvar koncom predškolského veku.
ORTOPEDICKÁ AMBULANCIA
Je špecializované pracovisko, ktorého náplňou práce je diagnostika a liečba pacientov s ortopedickým ochorením, posudková činnosť a spolupráca s ústavnými zdravotníckymi zariadeniami v odbore ortopédia a ortopedická protetika.
DENZITOMETRIA
Denzitometria je štandardné diagnostické vyšetrenie na meranie hustoty kostnej hmoty. Pomocou vyšetrenia denzitometrom je možné zistiť diagnózu osteoporózy i stupeň rednutia kosti a následne odporučiť vhodnú liečbu
FYZIOTERAPIA
Fyzioterapia je nelekársky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch pohybového aparátu. Je jednou z oblastí rehabilitácie. Využíva v liečbe špeciálne manuálne postupy a fyzikálnu terapiu či kinesioterapiu.
USG novorodencov
Ultrazvukové vyšetrenie detských bedrových kĺbov je preventívne screeningové vyšetrenie zamerané na skorú diagnostiku dysplázie bedrových kĺbov. Toto vyšetrenie musí absolvovať každý novorodenec najneskôr v 4. týždni života.
Ozononoterapia
Ozonoterapia patrí medzi moderné regeneračné a revitalizačné bunkové terapie. Vďaka tomu, že liečba ozónom nemá vedľajšie ani kumulatívne účinky pri podaní iných liekov, je ideálnym doplnkom štandardnej medicíny.
PODOSKOPICKÉ VYŠETRENIE
Podoskopické vyšetrenie je zamerané na odhalenie a posúdenie závažnosti rôznych deformít nôh. Na základe tohto vyšetrenia možno odporučiť ďalšiu liečbu ako napríklad predpísať ortopedické vložky, či ortopedickú obuv.
JEDNODŇOVÁ CHIRURGIA
V rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti sa vykonávajú jednoduché operačné výkony u pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje pobyt na lôžku menej ako 24 hodín. Súčasťou je aj pooperačná starostlivosť.
INFÚZNA LIEČBA
Infúzny spôsob liečby je možné využiť pri akútnych a chronických ochoreniach pohybového aparátu - chrbtice, kĺbov, svalov, pri poruchách imunity, poruchách prekrvenia končatín, pri únavovom syndróme a po úrazoch.